Scenariusze teatralne


"Są rzeczy ważne i ważniejsze"

Film promujący spektakl najstarszej grupy TG AKT pt.: "Są rzeczy ważne i ważniejsze" niezrealizowany z powodu wybuchu pandemii Covid-19 w roku szkolnym 2019/2020. 
 
 Wystąpiły: 
Barbara Reichel 
Małgosia Binek 
Zuzia Mzyk 
Nikola Włodarczyk 
 
Scenariusz i reżyseria: Barbara Kwas
 


 

"Niemłodość"

Scenariusz sztuki teatralnej: 

👉 https://drive.google.com/file/d/1LmPFdQx0JzpVcpD7pwONGq-2553fUxXo/view?usp=sharing

autorzy: Marta Krukowska, Agnieszka Pawełek, Barbara Ochojska-Kubik, Barbara Kwas  

 

Pippi

Scenariusze zabaw powstały z inspiracji broszurą projektu teatralnego pt.: "Pippi Pończoszanka"  realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi.

Scenariusze zostały wsparte materiałami filmowymi oraz dodatkowymi formami zabaw kreatywnych. Na filmach wystąpiły uczestniczki zajęć teatralnych w PMDK im. H. Jordana w Tarnowskich Górach: Basia Reichel, Gosia Binek, Zuzia Mzyk.

"NA OPAK"

👉

ZADANIE: Spróbujcie w ciągu dnia zrobić jedną rzecz na opak.
Np.: odwrócić koszulkę na lewą stronę, założyć zegarek na przeciwną rękę niż zazwyczaj, wywińcie za zewnątrz kieszenie w spodniach.

NOWA PROPOZYCJA: dodajcie do tego jakąś zmianę w zachowaniu, mówieniu, chodzeniu, tak jakby jedna mała zmiana pociągnęła drugą, jakbyście się stali na chwilę inną osobą. Jakąś postacią ?!
Zaproście do zabawy dorosłych i zabierzcie ich na spacer na opak! Bądźcie niecodziennymi przewodnikami!


"LIST DO SIEBIE" 

👉


ZADANIE: Usiądźcie razem z rodziną przy stole. Weźcie kartki, długopisy i kredki. Niech każdy z Was napisze list do siebie samego i zamieści w im zadanie do wykonania. Wybierzcie coś naprawdę niemądrego: zaśpiewanie piosenki grubym głosem, dorysowanie sobie wąsów lub wygłoszenie tuż przed zaśnięciem przemówienia na koniec dnia.


NOWA PROPOZYCJA: zaadresujcie list i wrzućcie do specjalnie przygotowanej domowej skrzynki pocztowej. Każdego kolejnego dnia inny członek rodziny bawi się w listonosza i dostarcza list adresatowi. Można na tą chwilę włożyć czapkę, przewiesić torbę „listonoszkę”. Każdy kto dostanie list czyta go i od razu wykonuje zapisane w nim zadanie.


"POSZUKIWACZE RZECZY"

👉


ZADANIE: Świat jest pełen skarbów. Przejdźcie się z rodziną po domu/mieszkaniu/strychu/piwnicy. Niech każdy przyniesie jedno znalezisko:

NOWA PROPOZYCJA: Niech każdy wymyśli i pokaże nowe zastosowanie znalezionego przedmiotu. Np. piłka może być globusem, moneta kropką na czole, które malują Hinduski, stary zegarek wykrywaczem metali itp. Itd. Stwórzcie opowiadaną historię, w której pojawią się przyniesione przedmioty. Może ją też zainscenizujecie?


"DOMOWA APTECZKA"

👉


ZADANIE: Pora uzupełnić domową apteczkę! Przygotujcie ulubione cukierki lub inne smakołyki. Zapakujcie je w puste słoiczki lub pudełka. Naklejcie na opakowania nowe etykiety informujące, na jaką okoliczność należy ich użyć. Możecie stworzyć dowolny zestaw pigułek, np. na rozweselenie, dobry nastrój, świetne pomysły lub na spełnienie marzeń.


NOWA PROPOZYCJA: sporządźcie dodatkowy opis na karteczce i przymocujcie do cukierka np. niech ktoś opowie dowcip, pokaż śmieszną minę, naśladuj odgłos kury, puść relaksującą muzykę, zobaczmy koncert w Internecie itd. Niech każda słodycz ma konkretną propozycję na daną okoliczność.

 

"KUCHENNE EKSPERYMENTY"

👉


ZADANIE: Spróbujcie dziś zmienić coś w sposobie przygotowania posiłków. Zastanówcie się razem z domownikami, które z dzisiejszych dań można zamieszać grzebieniem, pędzlem lub gałązką. Czy smak się zmieni? Może zapytacie swoich domowników co w swoim życiu robili inaczej niż wszyscy?

NOWA PROPOZYCJA: przyrządźcie wspólnie jakieś danie i zaserwujcie je w nietypowy sposób. Może zupa wyląduje w misce na owoce, ziemniaczki zostaną podane na desce do krojenia, a ulubione ciastko w opakowaniu po grze? Może zróbcie zaproszenie na niezwykłą kolację, obiad, podwieczorek. Napiszcie jak należy się ubrać i gdzie odbędzie się degustacja.

 

"ZRÓB JAK WOLISZ"

👉


ZADANIE: Przeżyjcie cały dzień tak, żeby nikogo do niczego nie zmuszać. Dawajcie zawsze rozmówcom możliwość wyboru, podkreślając: „zrób, jak wolisz”.
Komu się uda ta sztuka, ten wieczorem otrzymuje od całej rodziny nagrodę. Jeśli zadanie wykonają wszyscy domownicy, nagrodę otrzymuje każde z Was. Na przykład bajkę albo masaż… Zresztą: zróbcie jak wolicie!

NOWA PROPOZYCJA: usiądźcie w kółku, weźcie opakowanie po butelce, zakręćcie nią. Na kogo wypadnie ten mówi przykład w którym chciał kiedyś zrobić coś „po swojemu”, ale z jakieś przyczyny nie mógł. Zadaniem pozostałych osób jest przygotowanie scenki, na podstawie usłyszanej historii z przedstawieniem możliwych powodów dla których nie mogło spełnić się życzenia. Niech każda scenka zakończy się radosnym stwierdzenie „teraz zrób jak wolisz” a wtedy główny bohater realizuje swoje pragnienie. I tak wszyscy po kolei.

 

"NIE ZNAM LEPSZEJ ZABAWY"

👉


ZADANIE: Pospacerujcie po domu boso, zbadajcie uważnie, stopa po stopie, pokój, kuchnię i łazienkę. Znajdźcie miejsce, które jest najprzyjemniejsze w dotyku. Pokażcie dorosłym. Niech teraz oni zbadają teren swoimi stopami.


NOWA PROPOZYCJA: zróbcie tor sensoryczny. Poukładajcie na ziemi, podłodze, makaron, kredki, kawałek folii np. bąbelkowej, papier o falistej strukturze, guziki, ręcznik itp. Niech każdy przejdzie trasę. Pozostali domownicy mogą prowadzić historię: wyobraź sobie, że idziesz piaszczystą plażą, stąpasz po głębinie, czujesz pod stopami mięciutki mech itp. Itd. Następnie niech każdy narysuje swoją podróż i zaznaczy na obrazie powierzchnie, po których chodził: rysując, wyklejając, biorąc fragment prawdziwego materiału.

 !!! UDANEJ ZABAWY !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kwietniowe warsztaty

Nowy rok z Prastarym Dębem